Memória melódia

A zene erejével a demenciával élőkért Alzheimer Világnap a Skanzenben 2021. szeptember 26.
A szentendrei Skanzen már évek óta csatlakozik a szeptember 21-én megtartott Alzheimer Világnap rendezvényeihez, hogy felhívja a figyelmet az egyre többeket érintő betegségre. Világszerte 50 millió ember él Alzheimer-kórral és más demenciával, Magyarországon közel 300 ezer érintettről tudunk.
Idén a Budapesti Filharmóniai Társasággal, és az Alzheimer Cafékkal közös Memória Melódia programsorozat részeként a zene gyógyító ereje kerül a Skanzenben is a programok középpontjába, hiszen a muzsika nemcsak örömforrás, hanem az emlékek felidézésének egyik hatékony eszköze.
A rendezvény keretében az érdeklődők előadásokat hallgathatnak, ahol a legújabb kutatási eredményekről is értesülhetnek. Fény derül mozgás és tánc gyógyító hatására, lesz örömtánc és nordic walking bemutató. Kézműves foglalkozások mellett logikai és memóriafejlesztő játékok várják a látogatókat.
Programok
10:30-11:00 - „Zenével a lélekért"
Zeneterápiás foglalkozás Nyíri-Nagy Józseffel és a Budapesti Filharmóniai Társaság vonósnégyesével
11:00 - 12:30 Emlékszel?
Az Alzheimer Világnaphoz kapcsolódó bringatúra. A demencia egyik legismertebb típusa az Alzheimer-kór, aminek jellemzője, hogy már korai stádiumban memóriaproblémák lépnek fel. Vajon miért alakul ki ez a betegség? Mi az, amit tehetünk ellene? Hogyan segíthet mindebben a múzeum? Túravezető: Bokonics-Kramlik Márta
12:30-13:00 - A Skanzen Demencia Programjának ismertetése
13:00-13:30 - „Csak győzzük levegővel"
A Budapesti Filharmóniai Társaság fúvósaiból alakult Wind+ Együttes könnyed koncertje Becze Szilvia műsorvezetésével.
14:00-14.30 - A mozgás és tánc hatása az idősekre
Novák Mária geronto-andragógus előadása
14:30-15:00 - A demencia felismerése és kezelése tanulás révén
Dr. Jászberényi József geronto-andragógiai kutatószakmai előadása
15:30-16:30 „Táncoljunk együtt a demenciával élőkért"
Örömtáncház Novák Mária vezetésével
A tánclépések elsajátítása mindkét agyfélteke működését ösztönzi, fejleszti a koncentrációt, az emlékezőképességet és a vizuális memóriát, javítja a ritmus-és az egyensúlyérzéket, valamint növeli az improvizációs és az alkalmazkodóképességet is.
Állandó programok a nap folyamán
- Mini Mentál Teszt - Dr. Kovács Lukács Ferenc pszichiáter vezetésével
A Mini Mentál Teszt (Mini-Mental State Examination, MMSE) egy 30 pontos, gyorsan felvehető kognitív teszt, amit főként a demenciák azonosítására, és súlyossági fokának megítélésére használnak az orvosi, klinikai pszichológusi és neuropszichológusi gyakorlatban. A teszt nem csak valamilyen állapot megítélésében, hanem a kognitív állapot időbeli monitorozásában is fontos, azaz jól lehet vele követni egy adott pácienst.
Játékudvar:
- logikai és memóriafejlesztő játékok
- kézművesfoglalkozás, mandala festés, filc nefelejcs kitűző készítés, nefelejcs
gyöngyfűzés, recycling dísz készítése
Nordic walking bemutató és séta Sinkovicz Éva vezetésével
Szeretettel várunk minden érdeklődőt!
Belépés: normál múzeumi belépővel
Vissza a főoldalra